ŽIVOT S BEREM, BEENOU, HELGOU, SHADOWSEM A NĚKOLIKA KOŇMI Z KOZÍ HŮRKY
BERO - obrázek

BERO - obrázek

Berisha Nick Briesberi (Athos Comme Un Reve Noir x Emy Adina z Kovárny)
Berisha je belgický ovčák tervueren, který se narodil v chovatelské stanici Markéty Novákové. Když mi zemřel Dizzy a ve smečce byla díra, prázdno, Markéta mi nabídla jednoho z dospělých odrostlých psů ze svého B vrhu. Byly Vánoce 2006 a psům byly necelé dva roky. Mezi Battem (Bootes) a Berem (Berisha) jsem zvolila menšího, křehčího Bera - měl silnější kořistnický pud, rychlejší reakce a výraz magora.

Bero se mnou žije - kromě výcviku se věnujeme koncertování v hospodách, jízdě na koni (Bero nádherně doprovází a ve cvalu běží stále po boku koním!), plavání... je se mnou prostě všude. Odjakživa je mírný a nenápadný, což se v běžném životě hodí. Jen hra s aportem ho dokáže dostat do jiné dimenze: mozek se mu promění v tenisák a Bero nevidí, neslyší a prahne mít v hubě to, co máte vy v ruce. Už od něj mám notně modřin, jizev a podobně. :o)

Bero moc pěkně stopuje, čuchá rád a poměrně přesně. Poslušnost má vzorovou a na obraně je razantní a rychlý, ale žádný velký hrdina. Když se cítí dobře, má nádherné plné zákusy. A v agility by mohl být opravdu dobrý, má to v sobě. Jenže já se tomu moc nevěnuju.

Nejlepší je Bero ve spřežení mezi haskouny: cválá v tahu od startu do cíle, perfektně reaguje na povely pro zatočení vlevo i vpravo a ve smečce je nekonfliktní. Jeho práce ve spřežení se vyznačuje takovou zvláštností: při startu, kdy všichni haskouni vyrážejí vpřed a skáčou a těší se, Bero je otočen čelem k musherovi a čeká povely - tedy zadkem ve směru jízdy. Následuje chvilka motání a pak už je z Bera vynikající lídr. Jen ty starty... :-)

 

Zkoušky: ZZO, ZOP, ZPU1, BH, A1

Zdraví: DKK i DLK 0/0, AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ KŮŽE PO CELÉM TĚLE.

Disciplíny: sportovní kynologie, agility, doprovodný pes ke koni, šamanský pes, spřežení do 6 psů v otevřené kategorii

 

Poslední dobou už Bero není belgickým ovčákem - po boku Beeny se zněj stal haskoun. Vyje, loví, tahá v postroji jako o život a mnohem více ho zajímá potrava a samota a prostor, než sledování psovoda na každém kroku. Musím říct, že je mi tato změna velice příjemná. ;-)

Závody: desítky dogtrekkingových akcí, 1. místo Podbořanský dogtrekking 2007 (DTW1), 3.místo Jednooký vlk 2008 (DTW1), káry-sprint v Reingers 2007, saně-mid Českou Kanadou 2010, wheel dog. Agility: vyběhaná kategorie LA2, rekreační účast na regionálních závodech.

 

15.07.2008 22:36:34
Juliana_boiohaemum
Vítej, kdož vstoupils. Zanech nám v návštěvní knize vzkaz, budeme tomu rádi. :-) Berovlci.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one