ŽIVOT S BEREM, BEENOU, HELGOU, SHADOWSEM A NĚKOLIKA KOŇMI Z KOZÍ HŮRKY

Sportovní kynologie

2014

Helga měla povinnosti rodinné, a tak se věnovala jenom dogtrekkingu, ale Shadow celou zimu jezdil trénovat obrany s Jirkou Machem, nakonec jsme se dokopali i ke stopám a poslušnosti a v dubnu složil IPO-VO a v červnu ještě ZVV1. Jsem zvědavá, jak to půjde dál, protože rozhodčí hodnotí jeho standardní projev jako pomalý a ubírají mu množství bodů jen proto, že se nechová jako ovčák. Jinak cvičíme na IPO 1 a ještě letos by bylo hezké ji splnit...
Koncem října jsme začali spolupracovat s figurantem Ivanem Bindíkem, připravujeme Helgu na zkoušku ZM, Bera na IPO-V a Shadowse celkově na obranu podle IPO, čistě hrou, podpora kořistnického zájmu, bez agrese.
Shadow měl pěknou poslušnost, dostal za ni 52b/60. Přivolání měl klusem, nevydržela jsem to a dala jsem druhý povel, když už byl stejně u mě, takže jsem zbytečně přišla o 5 bodů, ovladatelnost (chvílemi i s očním kontaktem, jupí, už se to rýsuje!!! :-D) pěknou, ale obrat ČV byl spíš zakopnutím o psa, polohy S-L měl pěkně svižné, ale lehl si na kýtu, odložení za pochodu bleskové, ale zase na kýtu, aport  - běžel cvalem, pak zvolnil do klusu a ke mně se s činkou vyloženě přiloudal, odložení nádherné, po dlouhé době před ním někdo cvičil a čumáček vydržel ležet, ačkoli když psovod hodil druhému psovi aport, tak zpozorněl, a když uslyšel "APORT!!!", tak měl hroznou chuť tam běžet. Ještěže se koukl po mně a já ho zpražila pohledem :-))
Na to, že od tábora necvičil mezi psy a že je v kohoutím období a že tam byli čtyři háravky, tak to byla velká paráda. 

Jestli někde stáhnu fotky z placu, dám je sem ;-)
DSC00662.JPG
DSC00671.JPG
DSC00654.JPG
S členy klubu chovatelů beauceronů jsme se zúčastnili volenického výcvikového tábora pod taktovkou Petra Veselky (výcvikář všech tří disciplín a figurant v jedné osobě) a s jedním tréninkem na Vlastíky Dáše Černé, Petrovi i všem ostatním, tábor byl skvělý!

Shadow čuchal hodinové stopy s několika lomy a délky až 300 kroků, zapracoval na výkonu při chůzi u nohy a velmi pěkně se na Petra rozkousal. Je silný a má velkou tlamu, takže má pěkné zákusy. Bero si zakousal taky, na měkký rukáv, procvičili jsme si pouštěčky a vyštěkání, poslušnost má úžasnou a bere to jako velkou zábavu, takže to je radost. Na stopy jsem s ním nechodila, nebyl na dva psy na pachových pracích čas ani prostor v autě.
CIMG5130.jpg
CIMG5130.jpg
CIMG5136.jpg
CIMG5136.jpg
CIMG5140.jpg
CIMG5140.jpg
IMG_0640.jpg
IMG_0640.jpg
IMG_0643.jpg
IMG_0644.jpg
304717_4386997482412_987961602_n.jpg
304717_4386997482412_987961602_n.jpg
V úterý 1.5. jsme se zúčastnili otevřeného závodu na našem cvičišti. Shadow si pro legraci zkusil ZZO, ačkoli na ni zdaleka nemáme dodělanou poslušnost, Bero šel v ZVV1, kde jsme nehodlali nijak zářit (je to osmiletý nemocný pes), ale poslední dobou vypadaly stopy i obrany velmi pěkně a poslušnost má spolehlivou, takže jsme se těšili. 
Ještě v neděli jsme přijeli kousat na Romana Šonského, který závod figuroval - bylo kolem poledne, velké horko, ale Bero odkousal nadšenou a temperamentní obranu s pěknými zákusy. Přijela i Maruška Hartmanová z Jinců s fenkou ČSV Shadow a já jsem Shadowse taky vytáhla. Shoda jmen psů je čistě náhodná! :-)
V den závodu byl od rána červencový pařák, teploty rychle vylétly na 30"C. První disciplínou byly poslušnosti ZZO. Shadow šel jako úplně první závodník, plný energie, roční pes bez dodělaného výcviku. Splnil všecko - odvolání dokonalé, přivolání už ne tolik...druhý povel, chůze slušná, chvílemi zapomínal, že má jít u nohy, oční kontakt se nekonal, polohy super, aport pěkný, jen jsem ho hodila do rozházených pamlsků, co tam někdo nechal, takže jsem ho druhým povelem musela upozornit, co má dělat. Odložení veselé (válel sudy). IPácký rozhodčí Ryneš se na strhávání bodů s potěšením vyřádil. Dal mu 40 (max. je 60), ale já jsem ráda, že jsem si ho tím nijak nezkazila a až Shadow dospěje, ukážeme mu, že i vlčák může hezky cvičit.
Stopy: Nejdřív šly stopu ZVV2, které ještě stihly rosu. My šli jako druzí v 35cm vojtěšce hustě prokvetlé pampeliškami, které pouštěly chmýří, celé na slunci, horko k zalknutí. Bero hezky vyšel, sledoval, pak se mu do čenichu dostalo chmýří, začal frkat, zastavoval, aby se nadechnul, ale snažil se pokračovat. Vystřihl lom, krásně rychle označil předmět, ale pak přešel druhý lom a vzdal to, protože skoro nemohl dýchat. Dostal od M. Kasíka 56 bodů, což je čestné. Na stopách padlo hodně nul, podmínky byly nelidské.
Poslušnost byla v pravé poledne, v ukrutném horku, ale Bero ji má rád, tak mi šel moc pěkně. Dva povely na odvolání, přivolání super, chůze pěkná, polohy pomalejší (horko), ale bez chyby, odložení za pochodu rychlé, ale bohužel střelba přišla pozdě a Bero ve svém uvařeném stavu se zvedl, takže druhý povel, aport cvalem tam i zpět, ale přinesl mi ho šejdrem. Bylo by to tak na 85 bodů, Ryneš nám dal 76, jako by to bylo IPO. Jo, byl to závod, měl nárok. No a na obranu už jsem snad neměla ani chodit, pes byl z horka úplně gumový a choval se úplně jinak. Revíry, které má velmi efektní, oběhl dva sám a třetí na tři povely, vyštěkal figuranta vzorovně, první prohlídka v pohodě, zákrok slabší, ale provedl, hladké udržel na půl huby, běžel pomalu a neměl sílu, a na závěr neustál odolnost, takže anulovaná celá obrana... Spíš jsem měla pocit, že ten úder pro něj byl posledním důvodem, aby se na to vykašlal. Každopádně to na Bera bylo moc a jestli ho vezmu někdy ještě na závod, tak na podzim, tyhle tropy špatně zvládá i na procházce s kočárkem :-) 
Shadow a Shadow se krásně vycákali a vylítali u Berounky a jinak to byla milá akce plná setkání s lidmi, které jsem leta neviděla. 

Fotky jsou z nedělního tréninku, postupně budu přidávat další.
IMG_3965.jpg
IMG_3966.jpg
IMG_3977.jpg
IMG_3982.jpg
Fotky z dalšího výcvikového dne v Letech. 
IMG_4100.jpg
IMG_4108.jpg
IMG_4148.jpg
IMG_4162.jpg
IMG_4167.jpg
IMG_4169.jpg
IMG_4348.jpg
IMG_4148.jpg
Šedymu se obě nohy zahojily, tak jsme si udělali v sobotu spolu s Bořkem a Helgou 20km výlet po Brdech (Michal s Beenou za tento víkend nachodili 30+20+20, tj. 70km) a dnes jsem provětrala Šedyho na socializaci mladých psů u nás na letovském cvičáku. Jakožto benjamínek naší smečky dostává od psů na cvičáku docela nálož, ať jsou to vrstevníci nebo osmiměsíční feny ovčáků. Shadow se neumí bránit a jsem zvědavá, kdy na to přijde, aby nebyl otloukánkem. 
Přišly nám fotky z obran z minulého týdne - tentokrát byla před objektivem Helga, která naposled kousala v srpnu na Honzu Böhma v Žirovnici. Byla jak splašená, strašně se na to těšila. Za fotky děkujeme Alence Vanžurové.
IMG_1907.jpg
IMG_2042.jpg
IMG_2045.jpg
IMG_2047.jpg
IMG_2052.jpg
IMG_1907.jpg
IMG_2042.jpg
IMG_2045.jpg
IMG_2047.jpg
IMG_2052.jpg
Po zkušenosti z minulých tréninků jsem Shadowse nechala kousat jen jedenkrát a ne samotného, ale s velmi natěšeným psem, taková simulace kruhovky. Shadow hodně záviděl a provedl několik suverénních a plných zákusů na rukáv, nosil si kořist a naposled si rukáv odnesl až ke kotci. Když kousal druhý pes, tak se sice nezmítal na vodítku, ale aspoň klapal čelistí a pokníkával. :-) Děkuju Romanovi Šonskému, výbornému figurantovi s upřímným zájmem o psy. Bero si zakousal taky jedno kolo, měl krásnou razantní obranu bez reakce na klacek a navíc i pouštěl, takže jsme byli spokojení oba. 
Zkusili jsme nového figuranta, svazového Milana Brunovského. Je to chlap jako hora, ale Bero s tím neměl nejmenší problém a kousal razantně, naplno a suverénně. Na stará kolena se naučil napadat v maketě, tak mám co opravovat - ale to je detail.
Shadow je prapodivným způsobem nesoustředěný a nekouše - myslím si, že to vzniklo kombinací rušného prostředí a nejistoty z cizí osoby. Dávám mu čas a odmítám přistupovat k rozvíjení agrese. Zkusila jsem být na place ještě s jedním, velmi natěšeným psem, což mělo velký úspěch a Shadow učinil zčistajasna jeden mohutný výskok s plným zákusem do klínu a pak měl zas vypnuto. :-))
Stopy jsou poslední dobou parádní, díky chladnějšímu počasí chodíme čuchat kdykoli během dne, i za deště. Bero vyzrál, začíná být velmi spolehlivý a jeho zbrklost už trochu poklesla, takže z toho je svižná, ale pečlivá práce s okamžitým označováním předmětů. Shadow má výborný čich, ale všechno se teprve učí a navíc hodně reaguje na zaječí bobky a myší díry. :-)
Přidávám pár fotek z mezipsí socializace od Aleny Vanžurové (díky!), obranářské fotky dodám po zpracování alba.
IMG_0445.jpg
IMG_0700.jpg
IMG_0803.jpg
IMG_9373.jpg
Shadowsovi bude 10 měsíců, tak pomalu začínáme s pravidelnými tréninky obran. Aby Bero nezahálel, beru ho s sebou, a aby to mělo taky nějaký cíl, připravím si ho na jaro na ZM a IPO-V. Shadow je velmi kořistnický a dominantní, bude to radost. Navíc má obrovskou sílu v čelistech. Zatím ještě řeší prostředí, ale na našem domovském cvičáku kousal nyní poprvé, tak se to srovná. Bero do zákusů dává všechno, je natěšený a vášnivý, a tak už zvládne naplno odkousat jen jedno kolo. Když jsem ho poslala na druhou maketu, místo figuranta mi poprvé vyštěkal fotografku Alenu, která stála v přímém směru. :-)
IMG_0421.jpg
IMG_0434.jpg
IMG_0441.jpg
IMG_0543.jpg
IMG_0551.jpg
IMG_0565.jpg
IMG_0588.jpg
1
Vítej, kdož vstoupils. Zanech nám v návštěvní knize vzkaz, budeme tomu rádi. :-) Berovlci.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one